Odkryto nowe bakterie, które metabolizują kofeinę

Odkrycia dokonał doktorant z Uniwersytetu w Iowa – Ryan Summers. Nowo wyizolowane bakterie Pseudomonas putidia CBB5 rozkładają kofeinę do dwutlenku węgla i amoniaku. Kofeina składa się z węgla, azotu, wodoru i tlenu, czyli pierwiastków niezbędnych bakteriom do wzrostu. W strukturze kofeiny znajduje się grupa metylowa, która zawiera 1 węgiel i 3 wodory. Bakterie w procesie N-demetylacji odczepiają grupę metylową i przede wszystkim żywią się kofeiną.

kofeina

Summers zidentyfikował trzy enzymy odpowiedzialne za N-demetylację i trzy geny kodujące te enzymy. Dalsze badania pokazują, że związek utworzony po rozpadzie kofeiny jest naturalnym „budulcem” dla leków używanych do leczenia astmy. Związek ten poprawia przepływ krwi i stabilizuje rytm serca.

Obecnie leki te są trudne do zsyntezowania chemicznie. Używając enzymów pozyskanych ze szczepu CBB5, można ułatwić produkcję tych związków oraz obniżyć koszty produkcji. Innym potencjalnym zastosowaniem jest usuwanie kofeiny z kawy i herbaty jako alternatywa dla obecnie stosowanych agresywnych metod chemicznych.

Opracowała: Angela Wyzga

Komentarz opiekuna Koła

Bakterie z gatunku Pseudomonas putida są znane z możliwości metabolizowania najróżniejszych źródeł węgla, szybko przystosowują się do środowiska. Niedawno  z odpadów wyizolowano szczepy, które są w stanie trawić nawet tworzywa sztuczne! Odkrycie doktoranta jest raczej odkurzeniem pewnych pomysłów, ponieważ taki szczep udało się wyizolować już Blecher i Lingens w 1977 roku.

ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *