Olejek z kolendry zamiast antybiotyków

Naukowcy z portugalskiego uniwersytetu w Beirze zbadali działanie olejku z kolendry na 12 różnych szczepów bakterii, między innymi: Escherichia coli, Bacillus cereus czy Salmonella enterica. Badania pokazały, że nawet 1,6% zawartość olejku z kolendry w roztworze zahamowała wzrost bakterii, a w większości doprowadziła do ich śmierci.

kolendra

Kolendra wykorzystywana jest głównie jako przyprawa, składnik wielu dań kuchni południowo-azjatyckiej. Lecznicze działanie ziół odkryte zostało setki lat temu i wykorzystywane jest do dziś. Kolendra łagodzi ból, znosi skurcze, pomaga w nudnościach, zatruciach pokarmowych a nawet zakażeniach grzybiczych.

W swoich badaniach naukowcy zajęli się mechanizmem działania olejku z kolendry, opisali proces niszczenia bakteryjnej błony komórkowej, zahamowania procesów wewnętrznych i rozpadu komórki bakteryjnej. Prowadząc szczegółowe badania, dochodzili do wielu wniosków i upewniali się o dużym znaczeniu olejku w obecnym świecie. W krajach rozwiniętych co trzeci człowiek cierpi na choroby związane z zaburzeniami trawienia pochodzenia bakteryjnego, stosując olejek jako dodatek do potraw można hamować ich rozwój. Dodatkowo, może być dobrą alternatywą do stosowania antybiotyków dzięki swym silnym właściwościom bakteriobójczym. Stosowanie olejku w dostępnych dla ludzi formach takich jak balsamy, płyny do płukania ust a nawet tabletki ułatwiłyby walkę z przeciągającymi się w czasie infekcjami, spowodowanymi przez lekooporne szczepy. Nadużywanie antybiotyków w dzisiejszym świecie i coraz większa lekooporność bakterii zmusza naukowców do tworzenia alternatyw leczenia, czego olejek z kolendry jest doskonałym przykładem.

Opracowała: Magda Sikut

ciekawostki
One comment on “Olejek z kolendry zamiast antybiotyków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *